Taliansky chrtík

    Taliansky chrtík (Piccolo Levriero Italiano) bol chovaný už na dvoroch faraónov v starom Egypte. Do dnešného Talianska sa dostal v 5. storočí pred n.l. cez Grécko (zobrazovaný na čašiach a vázach). Obľúbený pes v šlachtických sídlach v období renesance, často je súčasťou portrétov od majstrov tohto obdobia.  

    V súčasnosti opäť raste jeho obľuba. Zatiaľ si toto plemeno udržuje vysoký štandart, nedošlo  ku komerčnému veľkochovu tzv. "psov bez papierov“, ako sa to stalo u iných plemien, ktoré sa stali „módnymi“. 

     Taliansky chrtík je vynikajúci spoločenský pes. Okrem toho, čo dostávame od psov všeobecne (lásku, vernosť, oddanosť), vyžaduje častý fyzický kontakt, pohladenie, pritúlenie.  Je vnímavý, inteligentný, priateľský k ľuďom a pozorný k deťom.  Mimoriadne čistotný, v prípade nutnosti sa naučí robiť potrebu aj na určenom mieste v byte.

    Jeho vlastnosti spoločenského psa sú doplnené športovým duchom. Zaraďuje sa medzi dostihových psov, vychádzku si  doplní  špurtom, je radosť pozerať na ladnosť jeho pohybov pri behu.

    Máme dvoch talianskych chrtíkov,  sučky  Bonnie a Briseidu (bližšie na stránke „O NÁS“).

   Meno chovateľskej stanice Piccolo Stromboli majú šteniatka zo spojenia Bonnie a Jeremyho (podrobnosti viď. stránka „NOVINKY“), talianskych chrtíkov s vynikajúcim rodokmeňom a špičkovým hodnotením na výstavách. 

    

Novinky

Nízke Tatry, Jánska dolina, máj 2012

02.05.2012 00:00

Český ráj, júl 2006

15.07.2006 00:00
<< 1 | 2